Vážení členové a příznivci České pohanské společnosti,
rok se s rokem sešel a rok 2019 předal službu roku 2020. Opět je za námi rok přínosný. Pod záštitou České pohanské společnosti (Č.P.S.) či ve spolupráci s Č.P.S. proběhlo v roce 2019 celkem 55 akcí. Konkrétní rozpis událostí naleznete na konci této zprávy. Jednou z každoročně pořádaných událostí je Členská schůze Č.P.S. konající se jednou do roka. Rada Č.P.S. se schází dvakrát ročně. V současnosti má Č.P.S. 48 členů. Rada Č.P.S. aktuálně čítá 17 členů, z nichž každý přispívá svým projektem a je pro Č.P.S. a pohany velkou oporou.
Představení našich radních a jejich projektů
Renata Seifertová (Saggi) minulý rok měla čest fungovat v postu předsedkyně Č.P.S. Za tu dobu se odehrálo mnohé, nabrali jsme několik nových členů, již podruhé zorganizovali úspěšný festival Beltaine ve Fantasy vesničce v Čisovicích, postarali se o zkultivování Ovčí studánky u Prahy a samozřejmě také pokračovali v tradičních setkáních V Dobré společnosti v celkem šesti městech. Moc nás všechny těší pohled na to, jak u nás pohanství zakořeňuje a pozvolna se rozrůstá!
Od listopadu Renata předala předsednické žezlo Štěpánu Krčovi. Teď si vzala funkci koordinátorky sociálních sítí, aby nám mohla pravidelně přinášet obrázky, články a hudbu s pohanskou tématikou.
Štěpán Krča, který nyní zastává funkci předsedy Č.P.S., se věnuje rozvoji projektu Po stopách Ásatrú a také má na starosti fundraising a organizování pohanských koncertů. V roce 2019 uspořádal polootevřený obřad Lughnasad v Nasavrkách a na podzim polootevřený rituál Samhain na oslavu našich předků. Také se podílí na přípravě velké oslavy Beltainu v Čisovicích.
Jana Kotrlová (Chechty) je členskou zástupkyní a věnuje se členům Č.P.S. Za uběhlý rok navíc uspořádala dvě setkání V karlovarské dobré společnosti a jedno setkání V dobré společnosti v Českých Budějovicích.
Filip Kubín (Airis) funguje jako IT podpora a organizátor nepravidelných akcí. Tento rok organizoval přednášku Praxe ve Wicce.
Josef Petr (Jožka) se stará o projekt Bardská gilda a Pohanské stopy. V rámci Bardské gildy byl letos uspořádán jeden Bardský víkend na již tradičním místě v Údolí samoty, kterého se zúčastnilo 25 bardů a jejich doprovodů.
Martina Píšová je šéfredaktorkou internetového magazínu Kolovrat. V roce 2019 navštívilo internetové stránky pohanského časopisu přes 25 tisíc uživatelů, kteří si naše stránky otevřeli 63,5 tisíckrát. Za uplynulý rok vyšlo 19 nových článků – za připomenutí stojí zejména příběhy boha a bohyně v kole roku, reporty o slovanských akcích nebo článek o posvátném putování. Největší zájem zůstává o článek o svatebních rituálech (přes 4 tisíce zobrazení), mapu pohanských veřejných míst, přehled pohanských filmů a kolo roku u Slovanů (všechny mají přes 1 600 zhlédnutí).
Marek Budimír Bednář je kontaktní osobou Č.P.S. ohledně odkazu slovanských předků a pořádá v tomto odkazu obřady kola roku. V roce 2019 provázel tři z nich – obřad uctění zimy, obřad žní a Kračunovskou slunovratovou oslavu. Kromě toho je v aktivním kontaktu se skupinami obnovující odkaz dávných Slovanů v Česku a na Slovensku a získal za Č.P.S. místo na Rodovém slovanském sněmu. Také si vzal na starost zkultivování Ovčí studánky v Divoké Šárce, která je pod patronátem Č.P.S.
Aneta Fojtíková se stará o celkovou organizaci projektů V dobré společnosti a Na cestě pohanstvím. Dobré společnosti v Praze probíhají v baru Kelt Mek, v letních měsících se přesouvají do Letenského parku. Pražských setkání proběhlo za uplynulý rok dvanáct. Od listopadu Anetu pro její nepřítomnost v ČR zastupuje Václav Maňha (Veverák). Čajovnová setkání probíhala v čajovně Šamanka externě ve spolupráci s Lenkou Kovářovou a uskutečnila se celkem čtyřikrát.
Setkání V brněnské společnosti a organizace akcí na Moravě vede Martin Jenyš (Poeta). Brněnských dobrých společností proběhlo celkem dvanáct, jedno setkání Na cestě pohanstvím, dvě pohanské encyklopedie a jeden koncertní večer. Martin navíc zorganizoval dobrou společnost v Ostravě.
Organizaci akcí v Pardubicích má na starosti Lenka Jedličková (Drowa). V loňském roce proběhla dvě setkání V dobré společnosti a jedno Na cestě pohanstvím. V rámci Pohanských stop proběhl výlet na Mokošín za uctěním slovanské bohyně Mokoše.
Ondřej Vaverka má na starosti dění akcí na Plzeňsku a internetový obchůdek. Během roku byly uspořádány dvě Dobré společnosti v Plzni, jedna v březnu a jedna tradičně před zimním slunovratem, kde proběhlo předávání dárků ve slunovratovém pytli a improvizovaná soutěž o CD kapely Druga. Obě setkání provázela skvělá atmosféra a kromě stálého jádra účastníků jsme poznali mnoho nových tváří.
Významným počinem bylo podílení se, spolu s pohanskou hudební skupinou Raava, na organizaci víkendového festivalu Beltaine 2019, kde proběhl velký beltainový rituál. Návštěvníci mohli zakusit pohansky nebo historicky laděné workshopy a přednášky za doprovodu několika hudebních skupin a ohnivé show skupiny Adversarios. Ačkoliv byl festival takových rozměrů první smělý počin svého druhu, setkal se s velmi pozitivním ohlasem a za plzeňské zastoupení Č.P.S. se těšíme na organizaci dalšího ročníku.
Olomoucké Dobré společnosti vede naše externistka Růž, která v roce 2019 uspořádala tři setkání.
Projekt Pohanská rodina vede dále Kateřina Markéta Matoušková (Žabka). Opravdu vydařená byla oslava Samhainu (už počtvrté v řadě), každá oslava byla věnována jednomu živlu, tentokrát byla zakončena vodou a mělo to své kouzlo. Převozník převážel cestovatele za tmy do podsvětí na lodi přes rybník, pak museli najít cestu zpět do světa živých, nemluvit, neotáčet se a nenechat se vylekat obyvateli podsvětí a různými světly a zvuky. Cestou mohli navštívit věštírnu a poodhalit, co je v příštím roce čeká.
Bylinkářská gilda se postarala o jarní sbírání bylinek na Petříně, během roku probíhaly spíše individuální konzultace v Písku a okolí.
Setkávání V Dobré společnosti v Písku probíhala pravidelně každý měsíc do konce března, avšak po letní pauze už bylo jen jednou.
Významnou osobou v Č.P.S. je externista Martin Slavík, který má na starosti účetní správu.
Na podzim do rady nově vstoupil Daniel Dubravec (Danny), který bude organizovat výlety do přírody na Brněnsku a také bude mít na starosti akce hlavně pro začínající pohany, kteří hledají spřízněné duše a nechtějí v tom být sami.
Souhrn
Za osmý rok své existence uspořádala Č.P.S. 38 setkání V dobré společnosti (z toho 12x Praha, 12x Brno, 3x Písek, 3x Olomouc, 2x Plzeň, 2x Pardubice, 2x Karlovy Vary, 1x České Budějovice, 1x Ostrava), 7 čajovnových srazů Na cestě pohanstvím (4x Praha, 1x Brno, 1x Pardubice, 1x Písek), 3 veřejné rituály kola roku, 2 pohanské encyklopedie, 1 výlet v rámci Pohanských stop, 1 bardský víkend, 1 přednášku, 1 koncert a 1 festival.
Do nového roku vykračujeme s předsevzetím dodržet, co jsme slíbili a zavedli. Zároveň máme spoustu nových nápadů a plánů, tak se letos nechte překvapit 🙂