Stanovy České pohanské společnosti z.s.
Čl. 1 – Název a sídlo
Česká pohanská společnost, z.s. se sídlem na adrese Františkovská 132, Liberec, 46001 (Michal Belšán). Anglická varianta názvu zní Czech Pagan Society, ve zkratce “CPS”. Společnost bude krom uvedených názvů používat též logo, jehož vzor je uveden v příloze 3.
Čl. 2 – Charakter spolku
Spolek je dobrovolným nevládním neziskovým zapsaným spolkem, vzniklým podle zákona č. 83 / 1990 Sb. , o sdružování občanů, v platném znění. Spolek je právnickou osobou podle českého práva.
Čl. 3 – Základní cíle spolku
Základními cíli spolku jsou zejména:
a) organizace setkání osob se zájmem o domácí i světovou historii, mytologii, tradice a folklor,
b) vytváření prostoru (např. formou pořádání seminářů, přednášek, ale i oslavných setkání) pro osoby s aktivním zájmem o vzdělávání se v oblasti kultury a tradic našich předků a vlastní osobnostní růst, dále pro osoby s aktivním zájmem o ochranu životního prostředí,
c) podpora a budování respektu ke světovému kulturnímu dědictví,
d) podpora zájmové činnosti členů v oblasti výtvarného umění, literatury a poezie,
e) propagace a prosazování principů občanské společnosti,
f) ochrana přírody a krajiny,
g) přispívání k ochraně životního prostředí.
Čl. 4 – Formy činnosti spolku
Formami činnosti spolku jsou zejména :
a) pořádání seminářů, přednášek, konferencí a oslavných setkání,
b) osvětová, vzdělávací a propagační činnost,
c) vydávání letáčků, publikací,
d) organizace akcí přispívajících k ochraně životního prostředí,
e) organizace tvůrčích setkání rozvíjejících kreativitu a podporujících jejich zájmy v oblasti výtvarného umění, literatury a poezie,
f) pořádání výletů, výprav a naučných vycházek,
Čl. 5 – Členství ve spolku
1. Členem spolku se může stát každý na základě písemné či elektronické přihlášky. Nezletilí se mohou stát členy spolku jen s písemným souhlasem jejich zákonného zástupce.
2. Členem spolku se osoba stává po doručení přihlášky se základními osobními údaji a zaplacení členského příspěvku stanoveného pro daný rok. V případě nezletilých zájemců je součástí přihlášky souhlas zákonného zástupce.
3. Členství ve spolku vzniká okamžikem přijetí členského příspěvku předsedou nebo zmocněncem spolku, o vzniku členství musí být člen předsedou nebo zmocněncem spolku neprodleně vyrozuměn, a to elektronickou nebo písemnou formou do deseti pracovních dní.
4. Výši členského příspěvku určuje rada svým hlasováním a splatnost členského příspěvku je do 30 kalendářních dnů od podání přihlášky.
5. Zápis do seznamu členů provádí členský zástupce do 30 dnů od podání přihlášky. Výmaz ze seznamu členů provede členský zástupce do 30 dnů od ukončení členství. Seznam členů je neveřejný.
6. Členství ve spolku zaniká:
a) Nezaplacením členského příspěvku na daný rok do 30 kalendářních dní od přijetí písemné nebo elektronické výzvy k jeho zaplacení,
b) pokud rada společnosti odhlasuje vyloučení člena,
c) doručením oznámení člena o tom, že vystupuje ze spolku, písemnou nebo elektronickou formou,
d) úmrtím člena spolku,
e) zánikem spolku,
7. V případě, že dříve vyloučený člen pošle přihlášku, o jejím přijetí bude hlasovat rada. Přihláška bude přijata pouze, pokud se pro vyjádří nadpoloviční většina usnášeníschopné rady.
8. Člen spolku má právo:
a) účastnit se jednání členské schůze,
b) volit orgány spolku a být volen do těchto orgánů,
c) předkládat návrhy, podněty a připomínky orgánům spolku,
d) podílet se na praktické činnosti spolku,
e) mít vždy aktuální a úplný přehled o struktuře spolku. Zejména informace o tom, kdo je předsedou, úplný seznam členů rady včetně uvedených zodpovědností a pravomocí spojených s funkcí, kterou vykonávají, musí být vždy dostupné všem členům spolku. V případě jakýchkoliv změn musí tyto informace být do pěti pracovních dní aktualizovány.
9. Člen spolku má povinnost:
a) dodržovat stanovy, plnit usnesení orgánů spolku,
b) aktivně hájit zájmy spolku, dodržovat všechny vnitřní dohody a nepodnikat žádné kroky, které by byly v rozporu se zájmy spolku,
c) účastnit se jednání orgánů spolku a přispívat ke zlepšení jejich práce.
10. Veškeré vypořádání vůči členovi, kterému zaniklo členství, proběhne do tří měsíců od potvrzeného ukončení členství.
11. V případě zániku členství se nevrací členský příspěvek.
12. Členové neručí za dluhy spolku.
Čl. 6 – Organizační uspořádání
Strukturu spolku tvoří :
a) členská schůze
b) rada,
c) předseda,
d) členský zástupce.
A. Členská schůze
1. Členská schůze je svolávána členským zástupcem nebo jinou osobou, pověřenou k tomu radou, 1x za rok, aby zvolila členského zástupce. Členský zástupce je povinen oznámit členům spolku datum a místo konání členské schůze minimálně 30 kalendářních dnů před jejím konáním.
2. Členská schůze též může hlasovat o předání podnětů radě, týkajících se budoucího fungování spolku. Tyto podklady mají pouze doporučující charakter. Rada je však povinna informovat členy o způsobu naložení s připomínkami, či náměty, včetně odůvodnění.
3. Není-li uvedeno jinak, členská schůze je usnášeníschopná, bez ohledu na počet účastníků a rozhoduje se jednokolovou, veřejnou volbou, při které jsou přijaty návrhy, pro které hlasovala alespoň polovina přítomných členů.
B. Rada
1. Nejvyšším orgánem spolku je rada, která se schází nejméně dvakrát ročně, aby
a) schválila stanovy spolku a změny těchto stanov,
b) zvolila předsedu spolku, případně jej odvolala,
c) schválila rozpočet spolku předkládaný pokladníkem (pokladníka jmenuje a odvolává předseda, může jím být kterýkoliv člen rady),
d) schválila zprávu o činnosti spolku předkládanou předsedou a účetní závěrku za předešlý rok,
e) určila koncepci spolku a jeho cíle na příští období,
f) schválila přihlášky nových členů rady, případně rozhodla o vyloučení členů spolku či odvolání členů rady,
g) rozhodla o zániku spolku.
2. Zasedání rady spolku svolává předseda. Předseda je povinen do 1 měsíce svolat zasedání rady, pokud ho o to požádá písemně nebo elektronicky alespoň jedna třetina členů spolku nebo alespoň tři členové rady. Všechna běžná provozní rozhodnutí, rozhodnutí o vyloučení člena spolku a o zánikuspolku jsou přijímána nadpoloviční většinou všech přítomných účastníků rady. Stanovy spolku lze měnit dvoutřetinovou většinou všech přítomných účastníků rady. Rada je usnášeníschopná, účastní-li se zasedání alespoň tři členové rady. Pravidelná zasedání rady se konají v termínu schváleném radou. Termín konání musí být vyhlášen nejméně 1 měsíc předem.
3. Z každého zasedání schůze rady bude pořízen zápis.
a) Zápis ze schůze rady pořizuje osoba, kterou před zahájením schůze určí předseda.
b) Kopie zápisu pořízeného pověřenou osobou bude předsedou spolku nejpozději do 10 pracovních dnů od schůze zpřístupněna všem členům spolku v elektronické podobě.
4. Členové rady vedou jednotlivé projekty spolku nebo se na jejich vedení aktivně podílí. Jejich povinnosti a pravomoce schvaluje rada, za jejich průběžné vedení, úkolování a kontrolu jejich činnosti je zodpovědný předseda spolku.
5. V případě odstoupení kteréhokoli člena rady ze své funkce, ukončení jeho členství ve spolku, nebo jeho odvolání z rady předsedou nebo hlasováním rady, jeho funkci dočasně přebírá předseda spolku. Předseda si následně z dobrovolných kandidátů zvolí člena rady, kterého danou funkcí pověří. Pakliže se v radě nenajdou dobrovolní kandidáti na danou funkci, předseda oznámí všem členům spolku, že je daná funkce volná. Ze zájemců vybere dle svého uvážení nejlepšího kandidáta. Pakliže rada odhlasuje vstup tohoto kandidáta do rady, nabývá kandidát dnem přijetí do rady také funkce, na kterou kandidoval.
6. Členství v radě vzniká na základě schválení písemné nebo elektronické přihlášky radou spolku. O přijetí rozhoduje rada na svém nejbližším jednání veřejným hlasováním. Předseda může vyzvat členy rady, aby o členství v radě hlasovali elektronickou formou, na kterou musí být vyhrazeno nejméně pět pracovních dní. Rozhodnutí o vzniku členství v radě je právoplatné, pokud pro něj souhlasně hlasovala alespoň polovina členů rady, nebo pokud pro něj po uplynutí pěti dnů od vyhlášení elektronického hlasování hlasovala nadpoloviční většina hlasujících a zároveň více, než čtvrtina všech členů rady a pokud přihláška nebyla vetována předsedou.
7. Předseda spolku má při přijímání členů rady právo veta a může rozhodnout o nepřijetí žádosti o členství v radě. Pakliže předseda použije své právo vetovat žádost o členství v radě, musí o tomto faktu elektronickou formou neprodleně zpravit všechny členy rady. Toto oznámení musí obsahovat stručné a věcné zdůvodnění jeho rozhodnutí. Právo předsedy vetovat členství v radě je nadřazené výsledku hlasování rady.
8. Žadatel o členství v radě musí být o schválení nebo zamítnutí žádosti zpraven do 10 pracovních dní od doručení žádosti. V případě schválení jeho žádosti o členství v radě se členem rady stává ke dni odeslání vyrozumění o schválení žádosti o členství v radě.
9. Člen rady má právo účastnit se všech schůzí rady, všech hlasování rady a také právo přístupu ke všem informacím o činnosti a hospodaření spolku. O konání schůze či hlasování musí být vždy nejméně pět pracovních dní předem zpraven s výjimkou elektronického hlasování, které může započít dnem jeho vyhlášení.
10. Člen rady má povinnost sledovat informační kanály spolku a musí průběžně a v dostatečném rozsahu sdílet informace o projektech, za které zodpovídá.
11. Funkční období členů rady ČPS je na dobu neurčitou.
C. Předseda
1. Body 6. a 7. sekce B. článku 6. těchto stanov se nevztahují na předsedu spolku. Předseda je ode dne svého zvolení po celou dobu trvání své funkce automaticky členem rady.
2. Předseda je výkonným orgánem spolku. Řídí činnost spolku a rady mezi zasedáními schůze rady a ve spolupráci se členy rady plní úkoly vyplývající z hlasování rady.
3. Na pozici předsedy může kandidovat kterýkoliv člen spolku. Svou kandidaturu ohlásí elektronickou formou stávajícímu předsedovi v období od ohlášení termínu schůze, na níž bude předseda zvolen, do období jednoho týdne před termínem této schůze. Členové spolku musí být o datu schůze rady informování minimálně 30 kalendářních dnů, před datem jejího konání.
4. Předseda je volen tajnou volbou rady na období jednoho roku. Stává se jím kandidát s nejvyšším počtem hlasů. Pakliže na pozici předsedy kandidují méně než tři kandidáti nebo pokud kterýkoliv z kandidátů v prvním kole voleb získá nadpoloviční většinu hlasů, je zvolen předsedou v prvním kole. Pakliže na funkci předsedy kandidují tři nebo více kandidátů a zároveň žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční počet hlasů, bude předseda zvolen v druhém kole, do kterého postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Druhé kolo voleb rozhodne také v případě, že první kolo voleb skončí nerozhodně. Také v tomto případě do druhého kola postoupí jen dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, případně všichni kandidáti s nejvyšším shodným počtem hlasů. Pakliže proběhne druhé kolo voleb a skončí nerozhodně, jmenuje jednoho z kandidátů z druhého kola voleb dosavadní předseda.
5. Povinností předsedy je nejméně měsíc před ukončením svého funkčního období všem členům rady elektronickou formou oznámit datum a místo schůze, kde proběhne volba nového předsedy.
6. V případě odvolání předsedy, jeho odstoupení nebo úmrtí zvolí rada jednoho ze svých členů, který v přípravě a organizaci voleb předsedu zastoupí a neprodleně vyhlásí volby v termínu do jednoho měsíce ode dne, kdy byl jejich uspořádáním pověřen. V takovém případě informuje všechny členy spolku, a to ve stejném termínu.
7. Po dobu, kdy spolek nemá předsedu, nebo v případě, že na pozici předsedy žádný člen nekandiduje, spravuje spolek provizorně rada a jí zvolení zástupci. O této situaci, včetně podrobností o dočasném přerozdělení povinností a práv předsedy musí rada neprodleně informovat všechny členy spolku.
8. Rada může odvolat předsedu, pokud polovina aktivních členů rady podá návrh na jeho odvolání a dvě třetiny z aktivních členů rady tento návrh odsouhlasí.
D. Členský zástupce
1. Body 6. a 7. sekce B. článku 6. těchto stanov se nevztahují na členského zástupce. Členský zástupce zastupuje všechny členy spolku na schůzích rady, přednáší radě jejich požadavky, připomínky a stížnosti.
2. Na funkci členského zástupce může kandidovat kterýkoliv člen spolku kromě předsedy spolku. Svou kandidaturu oznámí předsedovi spolku nejpozději 8 dní před datem schůze, na které proběhne volba členského zástupce.
3. Členský zástupce je volen tajnou volbou všech přítomných členů spolku na období dvanácti měsíců. Stává se jím kandidát s nejvyšším počtem hlasů. Pakliže na pozici členského zástupce kandidují méně než tři kandidáti nebo pokud kterýkoliv z kandidátů v prvním kole voleb získá nadpoloviční většinu hlasů, je zvolen členským zástupcem v prvním kole. Pakliže na funkci členského zástupce kandidují tři nebo více kandidátů a zároveň žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční počet hlasů, bude členský zástupce zvolen v druhém kole, do kterého postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Druhé kolo voleb rozhodne také v případě, že první kolo voleb skončí nerozhodně. Také v tomto případě do druhého kola postoupí jen dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, případně všichni kandidáti s nejvyšším shodným počtem hlasů. Pakliže proběhne druhé kolo voleb a skončí nerozhodně, jmenuje jednoho z kandidátů z druhého kola voleb stávající předseda spolku.
4. Povinností předsedy spolku je nejméně měsíc před ukončením funkčního období členského zástupce všem členům elektronickou formou oznámit datum a místo schůze, kde proběhne volba nového členského zástupce, a nejméně týden před koncem volebního období členského zástupce vyhlásit seznam všech členů, kteří na pozici členského zástupce kandidovali.
5. V případě rezignace členského zástupce na svou funkci, případně jeho vystoupení či vyloučení ze spolku vyhlásí předseda spolku neprodleně datum a místo schůze, kde proběhne volba nového členského zástupce Do té doby pověří libovolného člena spolku k dočasnému výkonu funkce členského zástupce. Toto pověření schvaluje Rada volbou nadpoloviční většiny hlasucícíh elektronickou formou.
6. Členský zástupce je ode dne svého zvolení po celou dobu trvání své funkce členem rady. Nepodává přihlášku, jeho nárok na členství v radě vzniká automaticky dnem jeho zvolení do funkce členského zástupce. Jeho členství v radě je radou neodvolatelné a jeho nastoupení do funkce nemůže být předsedou vetováno.
Čl. 7 – Jednání jménem spolku
Jménem spolku jedná jeho předseda, případně předsedou zmocněný člen spolku. Zmocnění může být uděleno elektronickou formou a stejnou formou musí být o jeho udělení být zpraveni všichni členové rady.
Čl. 8 – Hospodaření spolku
1. K zajištění běžného hospodaření, k vedení účetnictví a k zajištění plnění daňových povinností jmenuje předseda z členů spolku pokladníka.
2. Za hospodaření spolku odpovídá rada. Spolek hospodaří podle ročního rozpočtu sestaveného pokladníkem na základě pokynů předsedy a schváleného radou.
3. Příjmy spolku tvoří příspěvky jeho členů, jsou-li stanoveny, dary, dotace a příjmy z neziskové činnosti v souladu s cíli spolku.
4. Výdaje spolku jsou zaměřeny na uskutečňování cílů spolku uvedených v čl. 3 a v souladu s formami činnosti uvedenými v čl. 4 těchto stanov.
Čl. 9 – Způsob majetkového vypořádání při zániku spolku
V případě zániku spolku je jeho majetek po provedené likvidace rovným dílem rozdělen mezi členy rady.